وارد شوید ثبت نام

 روش صحیح بسته بندی مرسوله پستی

بازدید: 3,058 بازدید
روش بسته بندی صحیح مرسوله پستی

 روش صحیح بسته بندی مرسوله پستی :

با گسترش کسب و کار های اینترنتی ،بازار خرید و فروش اینترنتی نیز به طرز چشم گیری افزایش پیدا کرده است.

از آنجایی که خریداران و طرفداران خرید اینترنتی از نقاط مختلف جهان اقدام به خرید می نمایند ، بحث بسته بندی و ارسال این محصولات بیشتر به چشم میخورد.

نحوه ی صحیح بسته بندی کالا و ارسال آن از مهمترین موضوعاتی میباشد که فروشندگان کالا باید به آن توجه ویژه ای نمایند.

به بیان دیگر اگر کالای فروخته شده شما دارای بسته بندی اصولی و صحیحی نباشد از چند جهت شما متضرر خواهید شد.

شاید این سوال برایتان پیش بیاید که بسته بندی فاقد اصول استاندارد چه مضراتی برای ما میتواند داشته باشد ؟

در جواب میگوییم که فروشگاه های معتبر دنیا اگر به این حد از پیشرفت و موفقیت دست پیدا کرده اند مهمترین فاکتور این پیشرفت اینست که تمامی اصول مورد نیاز برای کسب و کار خود را رعایت کرده اند ،همانطور که ذکر شد از اصلی ترین اصول در کسب و کار فروشگاه های اینترنتی بعد از تضمین اصل بودن کالا ، روش صحیح بسته بندی و ارسال اصولی مرسوله میباشد.

اگر مرسوله شما فاقد اصول بسته بندی استاندارد باشد، کالای ارسالیتان قطع یقین در طول مسیر ارسال دچار ضربه خواهد شد و این به اعتبار کاری شما لطمه زیادی وارد خواهد کرد.

علاوه بر اینکه اعتبار کاری شما جریحه دار خواهد شد ، مشتری محترمی که فروشگاه شما را برای خرید انتخاب کرده است ، خواهان اعاده ی خسارت وارده خواهد بود، که این مورد هم از حقوق اولیه ی مشتری میباشد ، زیرا ارسال اصولی مرسوله بر عهده فروشنده بوده و فروشنده باید مرسوله را طوری بسته بندی نماید که سلامت کالای فروخته شده حفظ گردد.

از دست رفتن اعتبار کاری و عودت خسارت وارده به مشتری ضرری شدید تر از هزینه ای میباشد که شما برای بسته بندی اصولی میپردازید.

فروشگاه عمده بار که در زمینه پخش و تولید انواع : کارتن پستی،پاکت پستی،نایلون حبابدار،انواع چسب های 5 سانتی، آب چسب ،انواع ریبون و لیبل پستی و سایر ملزومات پستی فعالیت مینماید ،مفتخر است که یکی از فروشگاه های صاحب نام در عرصه بسته بندی میباشد و دارای بیشترین درصد رضایت مشتریان از کیفیت کالا و نحوه بسته بندی و ارسال کالا میباشد.

بنابراین گروه تحقیقاتی فروشگاه عمده بار ،نشر اطلاعات خود در زمینه بسته بندی صحیح کالا و انتقال آن به هموطنان گرامی را از وظایف خود دانسته و در یاری رساندن به همه هموطنان گرامی برای رسیدن به پیشرفت در کسب و کار خود از هیچ کوششی دریغ نخواهد کرد.

در این مقاله برایتان نکات ویژه ای بیان خواهیم کرد که انشاالله در کسب و کارتان بطرز چشمگیری پیشرف حاصل نمایید.


بسته بندی اصولی چیست و اصول اولیه آن چه میباشد؟

بسته بندی به زبان ساده یعنی قرار دادن هر چیز در یک محفظه یا محافظ که از وارد آمدن ضربه و آسیب به کالا جلوگیری نماید میباشد.

با دانستن معنی ساده بسته بندی سوالی که برای ما پیش میاید این است که منظور از محفظه یا محافظ چه چیزی میباشد ؟

از آن جایی که هدف اصلی این مقاله بسته بندی مرسولات پستی میباشد ما هم از قلم فرسایی راجع به دیگر موارد غیر ضروری خوداری مینماییم.

برای ارسال کالای خود نیازمند بسته بندی کالا میباشیم.

کالا ها بسته به جنس ، وزن ، ابعاد و درصد ارزشمندیشان در بسته های گوناگونی بسته بندی و ارسال میشوند.

مهمترین ابزارهای بسته بندی پستی عبارتند از :
  • >>کارتن پستی
  • >>جعبه بسته بندی ، مانند : جعبه بسته بندی پلاستیکی، جعبه دایکاتی،جعبه مقوایی،جعبه راه راه،جعبه سفت و سخت،جعبه لمینتی
  • >>پاکت پستی ، مانند : پاکت پستی حبابدار ،پاکت پستی نایلون مشکی،پاکت پستی لمینت متالایز،پاکت پستی فلایر، پاکت پستی لمینه مشکی، پاکت پستی لمینه سفید
  • >>نایلون های حبابدار ضربه گیر
  • >>گونی ها ، مانند : گونی پلاستیکی ساده (گونی پلی پروپیلنی) ،گونی پلاستیکی لمینتی یا ضد آب ،گونی کنفی

کالای خود را با چه ابزاری بسته بندی نماییم؟

هر کالا بسته به ارزش مادی و معنوی،ابعاد و حجم،سبکی و سنگینی،در یک ابزار خاص بسته بندی و ارسال میشود.

بسته بندی کالا یک امر شخصی و بسته به سلایق افراد متفاوت میباشد ، مثلا برای ارسال یک عدد کتاب ممکن است شخصی از پاکت پستی استفاده نماید ،دیگری کارتن را انتخاب کند و شخص دیگری هم به بسته بندی با نایلون حبابدار اکتفا نماید.

اگر بخواهیم طبق اصول و قاعده پیش برویم بیشتر کالاهای برقی،تزئینی،پک های کتاب و … در کارتن بسته بندی و ارسال میشود.

کالاهایی کم حجم و کم ضخامت در پاکت پستی ارسال میشود ، مانند شال و روسری،اوراق و اسناد،مدارک شناسایی و …

گاها نیز کالا دارای حجم زیاد بوده و وزن سبکی دارد مانند کاپشن و پالتو که مشتری بخاطر جلوگیری از ازدیاد هزینه ، سراغ پاکت های فلایر میرود که قیمت ارزانتری نسبت به کارتن های پستی دارند.

گاها کالایی وجود دارند که به خاطر حساس به ضربه بودن و ظریف بودن در نایلون حبابدار پیچیده و ارسال میشوند یا بعضا بخاطر حساسیت بیشتر محصول در قالبهای یونولیتی گذاشته و بعدا در نایلون های حبابدار پیچیده میشوند، مانند آینه های دیواری و مجسمه و سایر لوازم دکوری.

بعضا کالای ما ابعاد بزرگتری دارد و شکننده نیز نمیباشد که در این صورت برای بسته بندی آن سراغ گونی میرویم،

مانند : بار پوشاک ،کفش ،کارتن های پستی،بار پارچه و سایر ظروف پلاستیکی مقاوم و حتی بار میوه.

دوستان این مطالب نمونه هایی برای آشنایی شما با چند ابزار بسته بندی بود و مسلما ابزار های دیگری نیز وجود دارد که بخاطر جلوگیری از طاقت فرسایی از ذکر آنها خود داری میکنیم.


بسته بندی صحیح یک محصول در کارتن پستی :

قبل از شروع به بسته بندی باید لوازم مورد نیاز بسته بندی را تهیه نمایید که ما برای نمونه بسته بندی یک حلقه ریبون را برایتان نشان خواهیم داد.

لوازم مورد نیاز برای بسته بندی یک حلقه ریبون :

 

چون ارسال کالا با پست را انتخاب کردیم باید در بسته بندی مرسولات پستی حتما آب چسب مورد استفاده قرار بگیرد.

استفاده از روزنامه باطله بخاطر سبکی و بصرفه بودن توصیه میگردد.

 

بعد از آماده کردن لوازم مورد نیاز برای بسته بندی ، مرحله به مرحله شروع به بسته بندی کالا مینماییم.

مرحله اول : در مرحله اول کارتن مناسب برای کالا را آماده کرده و ابتدا قسمت زیرین پاکت را بصورت اصولی بسته و با آب چسب پلمپ مینماییم، بعدا از آن با چسب پنج سانتی یک لایه بر روی مسیر پلمپ آب چسب میکشیم.

مرحله دوم : سپس کالا را درون کارتن قرار داده و نحوه قرار گیری مناسب کالا در کارتن را مشخص مینماییم

مرحله سوم : بعد از مشخص شدن نحوه مناسب قرار گیری کالا در کارتن ،کالا را درون کارتن قرار میدهیم .

توجه داشته باشید اگر کالای شما دارای سند یا شناسنامه و فاکتور باشد قبل از قرار دادن کالا باید آن سند یا فاکتور را در بسته قرار دهید

مرحله چهارم : اگر کارتن مناسب در سایز کالا وجود نداشته باشد باید کارتنی بزرگتر از سایز محصول انتخاب نمایید ،از آنجا که کارتن سایز نیم برای ریبون ما مناسب بود ولی بعلت موجود نبودن این کارتن ، از کارتن سایز یک استفاده نمودیم، یکی از مشکلاتی که هنگام انتخاب کارتن بزرگتر از سایز کالا پیش میاید خالی ماند فضاهایی از کارتن میباشد، که اگر این فضاهای خالی پر نشود محصول در طول مسیر داخل کارتن تکان خواهد خورد که از نظر پست این یک ایراد محصوب میشود.

بنابراین شما باید مقدار مناسبی روزنامه باطله برای پر کردن فضای خالی داخل کارتن آماده نمایید.

مرحله پنجم : بعد از تهیه کردن روزنامه مورد نیاز باید طرفین خالی کالا را با روزنامه باطله پر نمایید تا کالا داخل کارتن کیپ شده و تکان نخورد.

مرحله ششم : بعد از کیپ شدن کالا درب کارتن را بسته و ابتدا با آب چسب لمپ مینماییم و سپس با چسب 5 سانتی کالا را پلمپ نهایی مینماییم.

(توجه داشته باشید که مطابق قانون جدید اداره پست ، کالاهای ارسالی با کارتن باید قبل از پلمپ با چسب یا منگنه ابتدا با آب چسب کاغذی یا نایلونی پلمپ شوند و بعد از آن با منگنه یا چسب 5 سانتی ، کارتن پلمپ نهایی گردد این قانون در تیپاکس و چاپار فعلا عملیاتی نشده است.)

مرحله هفتم : در گام آخر برگه ای که مشخصات گیرنده و فرستنده و همچنین آدرس آنها بر روی آن قید شده را بر روی کارتن میچسبانیم ، البته شما میتوانید با ماژیک در محل درج مشخصات که بر روی کارتن پستی تعبیه شده بصورت دستی ادرس و مشخصات را قید نمایید.

قبل از ارسال مرسوله خود از سالم بودن کارتن و پاره نبودن آن اطمینان حاصل نمایید ، کارتن های پاره و فاقد استاندارد ،علاوه بر اینکه مطابق قوانین پست ارسال نخواهند شد ،باعث پایین آمدن کلاس کاری فروشگاهتان خواهد شد.

 


بسته بندی کالا در پاکت پستی :

مطابق مطالب تحریر شده اولیه، کالاهای کم ارتفاع و کم حجم در پاکت های پستی ارسال میشوند .

قبل از ارسال محصولاتی که با پاکت ارسال میشوند ، شما باید نوع کالای خود و ابعاد و وزن آن را محاسبه کرده و بعد از آن سراغ پاکتی بروید که مناسب بسته بندی محصول شماست . برای مثال شما برای ارسال یک کتاب متوسط میتوانید از پاکت حبابدار یا لمینت متالایز استفاده نمایید ،مناسب با ابعاد کتاب پاکت خود را انتاب مینمایید ،مثلا برای کتابهای متوسط هم از لحاظ ابعاد هم از نظر ضخامت میتوانید سایز B5 را انتخاب نمایید.

اما بعضی از اسناد و اوراق با تمامی پاکت ها قابلیت بسته بندی دارند ،مانند برگه چک که هم با متالایز ،لمینه مشکی،لمینه سفید و نایلون مشکی هم ارسال میشود ، انتخاب نوع پاکت بستگی به ظرافت و حساسیت شما دارد.با خریدن یک پاکت سایز چک (پاکت سایز چک همان پاکت دارای ابعاد 110×220 mm یا 11×22 cm میباشد)، برگه چک مورد نظر خود را بسته بندی و ارسال نمایید

اما بعضی از محصولات کم حجم و ارتفاع ، دارای ظرافت و حساس به ضربه میباشند ،مانند کارت گرافیک لپ تاپ،دیسک های CD و …

برای ارسال این محصولات پاکت های پستی حبابدار گزینه مناسبی میباشد که بسته به ابعاد مرسوله شما میتوانید پاکت مناسب را انتخاب و با خیالی راحت ارسال نمایید.


بسته بندی کالا در گونی :

گاها محصولات ما دارای ابعاد بزرگ بوده و بخاطر وزنشان و این ابعاد، کارتن های پستی برای بسته بندی محصول ما کارآمد نمیباشند، در این صورت شما میتوانید به سراغ گونی بروید.

محصولاتی مانند کارتن های پستی یا بار البسه و کفش که ابعادشان زیاد میباشد باید در ابزاری کارآمد مانند گونی بسته بندی شوند زیرا کارتن های پستی گنجایش و مقاومت این محصولات را ندارد .

برای مثال شما فروشنده کارتن های پستی هستید ،برای ارسال چندین بسته کارتن سایز 4 که دارای بسته بندی 20 عددی و  30 عددی میباشند، نمیتوانید از کارتن استفاده نمایید .

پس برای بسته بندی این کارتن ها به سراغ یک گونی مقاوم در سایز و ابعادی میروید که بتوان مثلا  بسته کارتن سایز 4 بسته 20 عددی را در آن جاسازی نمایید .

برای این تعداد کارتن ،گونی پلی پروپیلنی سایز 110×170 cm مناسب میباشد .

کارتن ها را به نحوی که بتوان همه کارتن ها در گونی به شکلی استاندارد قرار داده شوند جاسازی مینماییم ، بعد فاکتور کالا را درون گونی قرار داده ،دهانه گونی را با بند های مقاوم پلاستیکی بصورت بافت پلمپ مینماییم . باید به نحوی این کار با دقت انجام شود که گونی دچار پارگی نگردد.

در آخر آدرس گیرنده و فرستنده را یا بصورت چاپی بر برگی به بدنه گونی میچسبانیم یا بصورت دستی با ماژیک بر روی گونی قید مینماییم.

در بسته بندی با گونی باید توجه داشته باشید که اگر محصول خود را با پست ارسال مینمایید ،نباید وزن مرسوله بیش از 30 کیلوگرم باشد، زیرا مرسوله های بیش از 30 کیلوگرم مطابق قانون اداره پست جمهوری اسلامی ایران در یک بسته بندی ارسال نمیگردد.


بسته بندی های کادویی و آنتیک برای هدیه به دوستان و عزیزان :

یکی دیگر از پر طرفدارترین بسته بندی های حال حاضر ،بسته بندی محصولات کادویی و آنتیک میباشد که شخص کادو دهنده خود غالبا بدون پست کادو آن را تحویل گیرنده میدهد و به عنوان هدیه به عزیزانمان تقدیم مینماییم .

دوستان به دلیل اینکه این بسته بندی ها بصورت حضوری انجام و تحویل گیرنده هدیه میگردد ، نیازی به ایمن سازی کالا نمیباشد.

برای اینکه کالای خود را بعنوان هدیه بسته بندی نمایید ایتدا به ساکن نیازمند چند ابزار ساده میباشید که عبارتند از :یک ورق کاغذ کادو یا کاغذ کرافت ،نخ کنفی بسته بندی کادو ، پاپیون یا گل های کوچک زینتی ،چسب ،کارت پستال برای تبریک به هدیه گیرنده.

برای مثال بسته بندی یک قاب عکس را برایتان توضیح میدهیم .

کاغذ کرافت یا کادو را باز کرده قاب عکس را در مرکز کاغذ به نحو صحیحی قرار میدهیم به گونه ای که کناره ها و لبه بسته از دو طرف به یک میزان بسته بندی شود.

با چسب قسمت لبه های کاغذ را به هم متصل مینماییم به گونه ای که ذره ای از کادو نمایان نباشد، بعد گوشه های کاغذ که باز مانده است را به شکلی زیبا ،مثلا بصورت هشت یا پاکتی با چسب پلمپ میکنیم.

بعد از اتمام بسته بندی کالا با کاغذ کادو یا کاغذ کرافت میتوانید نخ کنفی را بصورت بعلاوه به دور بسته خود بپیچید و گره پاپیونی بزنید ،حتی میتوانید بجای نخ کنفی از نوار بسته بندی رنگی استفاده نمایید و بر روی آن پاپیون آماده تعبیه نمایید.

در آخر کارت پستال خود را بر روی بسته قرار دهید یا با چب به کناره بسته خود الصاق نمایید.

اکنون بسته شما آماده میباشد و میتوانید هدیه ی خود را به گیرنده تحویل و باعث خوشحالی هدیه گیرنده شوید.


 

دسته بندی آموزش ها
اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.